wtorek, 3 lipca 2012

LILIA


LILIA (Lilium )
- 65-

             Lilie to jedna z najpiękniejszych roślin cebulowych, jakie możemy podziwiać w naszych ogrodach. Ich niesamowita różnorodność barw, kształtu oraz budowy kwiatu i kwiatostanu, sprawiają, iż wyróżniamy ogromną ilość odmian tego okazu. Cieszą one się ogromną popularnością wśród wszystkich ogrodników. Dosyć często możemy także usłyszeć o kolekcjonerach tych roślin, którzy oprócz uprawy i pielęgnacji, zajmują się również hodowlą i selekcjonowaniem nowych odmian. Lilie ogrodowe to niezwykle piękne kwiaty. Kwiatostany niektórych odmian, mogą być bardzo duże i niejednokrotnie mogą wytworzyć po kilkadziesiąt kwiatów.
             Sadzenie: Przy wyborze cebulek lilii do sadzenia, musimy kierować się przede wszystkim ich wyglądem. Nie mogą one być miękkie, nadgnite lub poobijane, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo całkowitego zepsucia się lub ataku różnych chorób. Jeżeli mamy kupione już cebule, musimy wybrać odpowiednie stanowisko. Przede wszystkim musi to być miejsce słoneczne i ciepłe. Dobrze, gdy jest osłonięte od gwałtownych porywów wiatru. Gleba, w jakiej najlepiej się czują to ziemia żyzna i próchnicza, o pH kwaśnym, około 5,5. Powinna być również przepuszczalna, w tym miejscu nie może stać woda.
Termin sadzenia zależny jest od odmiany. Lilie, które zimują w ziemi, sadzimy na przełomie września i października. Pozostałe gatunki wsadzamy na wiosnę. Głębokość sadzenia powinna wynosić około 10 – 15 cm, w zależności od wielkości cebul (większe cebulki wkładamy głębiej). Wyjątkiem jest tutaj lilia biała, którą wsadzamy na głębokość 5 – 10 cm. Odstępy pomiędzy każdym okazem wynosić powinny około 15 – 20 cm.
           Nawożenie oraz podlewanie: Lilie są roślinami, które dobrze się czują, gdy są regularnie nawożone oraz podlewane. Stosujemy nawóz wieloskładnikowy. Woda powinna być dostarczana w takich ilościach, by ziemia nie była nadto przemoczona, a jednocześnie, aby nie była zbyt sucha. Dlatego przy uprawie tych kwiatów ważne są drenaż oraz ściółkowanie (korą ogrodową z kompostu, albo torfem).
           Zimowanie: Gatunki lilii, które na zimę pozostawiamy w ziemi, dobrze radzą sobie z panującymi u nas mrozami. Ważne jest tylko, aby sadzić je w takim okresie, by przed nadejściem niskich temperatur zdążyły się ukorzenić. Wykopujemy je tylko co kilka lat. Pozostałe odmiany raczej powinno wyciągać się po przekwitnięciu i przyschnięciu rośliny co roku. Cebulki przechowujemy w ciemnym, niezbyt ciepłym i nie za wilgotnym pomieszczeniu. Dobre do tego celu są piwnice, gdzie nie występuje za duża wilgotność.
         Choroby oraz szkodniki: Lilie narażone są na ataki różnych chorób grzybiczych oraz wirusowych. Najczęstsze z nich to szara pleśń, rdza lilii oraz zgnilizna podstawy pędu lub cebul, z którymi walczymy stosując odpowiednie opryski antygrzybicze, a także wirus pstrości tulipana, wirus mozaiki ogórka i wirus nekrotycznej kędzierzawki tytoniu, z którymi nie da się walczyć, a zaatakowane rośliny trzeba wykopać i spalić.
Bardzo często na liliach spotykamy szkodniki, które wygryzają części rośliny. Najczęstsze z nich to poskrzypka liliowa (czerwony chrząszcz z czarnymi nogami; larwa szara), wciornastek liliowiec (ciemnobrunatne owady), stępka Lilianka (przede wszystkim spotykana w pąkach kwiatowych). Ze wszystkimi szkodnikami radzimy sobie stosując odpowiednie opryski.
          Rozmnażanie: Podstawowym sposobem uzyskania młodych cebulek tych roślin, jednocześnie jedynym, który daje gwarancje otrzymania roślin potomnych o tych samych cechach, co kwiat mateczny, jest oddzielanie cebulek przybyszowych. Robimy to w momencie wykopania ich i przygotowywania do zimowania.
źródło: http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/lilie-ogrodowe--uprawa-i-pielegnacja-id154.html
        Ciekawostki związane z liliami: Lilie w naturalnym środowisku występują wyłącznie na półkuli północnej. Najbardziej na południe wysunięte obszary występowania lilii to południowe Indie i wyspa Luzon na Filipinach. Północna granica zasięgu występowania tej rośliny to obszary Kamczatki Centralna Syberia. Ponieważ nie lubią zbyt ciepłego klimatu, gatunki występujące na terenach najbardziej wysuniętych na południe, np.: Indiach rosną tylko w górach na wysokości ponad 2000 m. Lilie pod względem ewolucyjnym są najmłodszymi z rodzaju roślin cebulowych i pochodzą od szachownic a bezpośrednio od rośliny zwanej nomocharis.

Ps Zima nie była łaskawa dla moich lilii. Zmarzło wiele odmian, w tym moja ulubienica o białej barwie kwiatów, której widok i zapach budził zachwyt wiuelu osób.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz