poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Pięciornik krzewiasty

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa)

-61-

Opis: Jest krzewem z rodziny różowatych o stosunkowo niewielkich wymaganiach. Ma ciemnozielone  i lśniące ulistnienie, które jednak zrzuca na zimę. Nie odbiera mu to jednak uroku. Jego okres kwitnienia jest bardzo długi, ale to latem, kiedy pojawiają się najobfitsze  kwiaty, pięciornik krzewiasty wygląda naprawdę imponująco. Istnieje wiele odmian pięciorników krzewiastych różniących się przede wszystkim barwą kwiatów i pokrojem krzewów – od zwięzłych do bardziej luźnych i rozłożystych. Jest to krzew niewysoki. Najwyższe odmiany sięgają zaledwie około 1 m wysokości. Najczęściej w ogrodach spotykane są pięciorniki niskie dorastające od 30 do 60 centymetrów. Jest odpowiednią rośliną dla niecierpliwych ogrodników – krzew ten rośnie bowiem bardzo szybko, wcześnie wchodząc w fazę kwitnienia.

Wymagania glebowe i pielęgnacja: Pięciorniki najlepiej rosną w pełnym słońcu. Krzewy te nie są specjalnie wybredne i w zasadzie z powodzeniem mogą rosnąć na niemal każdym podłożu, choć najlepiej czują się na glebach piaszczystych, przewiewnych, lekko alkalicznych. Dlatego świetnie sprawdzą się na skarpach i skalnikach wapiennych. Pięciorniki należy przycinać  późną wiosną. Pozwoli to utrzymać nie tylko gęstą i zwartą bryłę krzewu, ale również sprawi, że pojawiające się na nim kwiaty będą ozdabiać go dłużej. Odpowiednio przycinane i pielęgnowane pięciorniki wydłużą swój okres kwitnienia aż do października. Szczególnie jeśli nie zapomnimy o delikatnym podlewaniu. Nie możemy jednak zapomnieć o usuwaniu przekwitłych kwiatów.

Pięciorniki łatwo i z sukcesem rozmnaża się ukorzeniając pojedyncze gałązki. Pięciorniki jest w zupełności mrozoodporny. Kolejną zaletą tego niewymagającego krzewu jest jego wyjątkowa nieatrakcyjność dla szkodników, które, dzięki temu, nie przysparzają większych problemów w uprawie pięciorników.

Zastosowanie: Odmiany o kwiatach białych, żółtych czy czerwonych dobrze spisują się w roli niskich obwódek i ozdób rabat. Jego niewysoki pokrój sprawia, że pięciornik wybierany jest jako otoczka ogródków zielarskich. Jest to krzew wybierany często w przypadku, gdy zależy nam na żywopłotach bardzo naturalnych, o nieregularnych kształtach. Jako roślina o niewielkich wymaganiach glebowych doskonale spisuje się także w ogródkach skalnych i na rabatach. Dobrze wygląda w nasadzeniu szpalerowym, ale swym urokiem potrafi także zachwycić, gdy rośnie jako pojedynczy okaz. Odmiany płasko rosnące będą też dobrze spełniały swoje funkcje okrywowe. Choć to mniej popularne jednak pięciornik krzewiasty dobrze znosi formowanie typu drzewek bonsai. Soczystość barw kwiatów pięciornika sprawia, że dobrze komponuje się on z niskimi bylinami, irysami, tawułami, berberysami, budlejami bądź pięciornikiem krwistym.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz