piątek, 24 czerwca 2011

Pęcherznica Diabolo


Pęcherznica czerwonolistna [Physocarpus purpurea Diabolo]
-48-

Opis: Bardzo szybko rosnący gęsty krzew o intensywnej, ciemnobordowej barwie liści. Wysokość do 2,5 m. Jesienią liście przebarwiają się na kolor ciemnoczerwony i czerwony. Krzew z jasnobrązową korowiną. Liście pojedyncze, ustawione skrętolegle, bez przylistków, przeważnie 3 - klapowe i ząbkowane. W jesieni przebarwia się na pomarańczowożółto lub żółto. Kwiaty obupłciowe, białe lub różowawe, zebrane w niewielkie, szczytowe baldachogrona osadzone na krótkich, bocznych pędach. Owoce - pęcherzowato rozdęte mieszki czerwieniejące przy dojrzewaniu, zwierają drobne, żółtawe, nieoskrzydlone nasiona (po 2-5 w każdym mieszku). Dojrzewa we wrześniu i październiku. Znanych jest 10-13 gatunków we wschodniej Azji i w Ameryce Północnej.
Uprawa: Pęcherznica jest wytrzymała na mrozy i bardzo wytrzymała na suszę. rośnie szybko i silnie się rozkrzewia. Znosi ocienienie i może być sadzona w parkach pod koronami wysokich drzew. Niewymagająca i bardzo odporna roślina na każde stanowisko. Najlepiej rośnie na glebach lekkich, piaszczystych, przepuszczalnych, ale zasobnych  związki wapnia (zasadowych). Odznaczają się dużą zdolnością odroślową, można ją krótko przycinać nad ziemią i odmładzać. dobrze znoszą zanieczyszczenie powietrza i można stosować ją w miastach. Odznacza się cennymi właściwościami biologicznymi i coraz częściej używa się jej w różnego rodzaju zadrzewieniach. Na wiosnę wcześnie rozwija liście i odznacza się obfitym, zdrowym ulistnieniem, którego nie niszczą u nas szkodniki i choroby.
Zastosowanie: Zalicza się do podstawowej grupy krzewów dla rekultywacji różnych wysypisk, hałd, wyrobisk, umacniania skarp itp. Można je także stosować w zadrzewieniach przydrożnych i wiejskich. Dobrze znosi strzyżenie. Stosowana na żywopłoty, szpalery oraz do kontrastowych kompozycji w ogrodach, zieleni miejskiej i osiedlowej. Bez przycinania tworzy zwarte szpalery. Pęcherznica jest efektowna w okresie dojrzewania owoców (czerwieniejące mieszki) i jesiennego przebarwiania się liści.

Moja pęcherznica – wygrana na loterii w przedszkolu – jest ozdobą tzw. ogródka japońskiego po nieudanych 3 eksperymentach z klonem japońskim.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz