niedziela, 1 maja 2011

Wierzba iwa

Wierzba iwa łac. Salix caprea ang. Goat Willow or Pussy Willow
-15-
Typ rośliny : Krzew liściasty,  zrzucający liście
Wysokość: W formie piennej, na paliku wysokość wynosi od 0,80 do 1,50 m. Formy krzaczaste osiągają do 9 wys. a iwy w formie drzew nawet do 15 m.
Ozdoba rośliny: Duże, białe bazie zwane też czasem kotkami, które ukazują się przed pojawieniem się liści. W trakcie kwitnienia futerko białych włosków pokrywa się stopniowo złocistym pyłkiem. Roślina jest dwupienna, w ogrodach uprawia się najczęściej okazy męskie ze względu na efektowne bazie i wczesny okres zakwitania. Popularne jest odmiana Pendula, szczepiona na pniu z pędami zwisającymi ku ziemi. Liście od góry zielone lub oliwkowe, od spodu owłosione z białawymi włoskami.
Pora kwitnienia: Marzec, kwiecień a w przypadku łagodnej zimy nawet koniec lutego.
Uprawa: Wierzba iwa tak jak większość wierzb jest mało wymagająca i bardzo łatwa w uprawie. Roślina jest całkowicie mrozoodporna. Dobrze znosi warunki miejskie i jest odporna na zanieczyszczenia. Aby utrzymać ładny pokrój rośliny, należy ją regularnie przycinać. Cięcie wykona zaraz po kwitnieniu, skracając pędy do 1/4 długości. Jeżeli przycinamy formę szczepiona to skrócić pędy do 1/3 długości. Wskazane jest też przywiązanie pnia do palika (zwłaszcza w przypadku młodych egzemplarzy), aby wierzba rosła pionowo. Iwa rośnie bardzo szybko i dobrze się zagęszcza.
Gleba: Wierzby tego typu rosną w prawie każdej glebie byle tylko była w miarę wilgotna.
Stanowisko: Jasne i słoneczne, wtedy lepiej rośnie i bardziej się zagęszcza.
Zastosowanie: Drzewkowate formy na paliku nadają się do małych ogródków, dobre jest dla nich miejsce w pobliżu oczka wodnego. Można też je sadzić w pojemnikach jako ozdobę tarasu czy balkonu. Może być sadzona w ogrodach i parkach miejskich.
Ciekawostki: Wierzba iwa jest roślina miododajną.

Mam 2 iwy, jako pierwsze sygnalizują one nadejście wiosny. Niezbędne są do dekoracji wielkanocnych. Widoczne na zdjęcie bazie kotki pojawiły się już w lutym.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz