piątek, 6 maja 2011

Smagliczka

Smagliczka skalna łac. Alyssum saxatile, Aurinia saxatilis ang. Basket of Gold or Golden Alyssum
-27-
Typ rośliny : Bylina zimująca w gruncie
Wysokość: Wyrasta do 25 cm.
Ozdoba rośliny: Drobne, żółte kwiaty zebrane w długie grona rozkwitające od dołu. Istnieją odmiany o kwiatach w kolorze cytrynowożółtym i odmiany o kwiatach pełnych. Kwiaty wydzielają dość silny, miodowy zapach. Po przekwitnięciu na roślinie pozostają zaschnięte owocki. Pędy smagliczki skalnej są u dołu zdrewniałe, silnie ulistnione, lekko się pokładają. Liście równowąskie, filcowato owłosione.
Pora kwitnienia: Koniec kwietnia - maj.
Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie, długowieczna, wytrzymała na niską temperaturę i suszę. Po przekwitnięciu dobrze jest przyciąć roślinę aby zachować zwarty kształt.
Rozmnażanie przez wysiew nasion lub sadzonki. Nasiona wysiewa się na wiosnę do inspektu a następnie siewki sadzi się do doniczek. Czasem nie przycięta roślina sama się wysiewa. Rozmnażanie przez sadzonki przeprowadza się na początku sierpnia. Pobiera się pędy półzdrewniałe, które sadzimy do doniczek i trzymamy w zacienionym inspekcie. Można wspomóc sadzonki ukorzeniaczem. Na miejsce stałe wysadzać we wrześniu.
Gleba: Sucha, piaszczysto-gliniasta. Lubi gleby wapienne.
Stanowisko: Pełne słońce.
Zastosowanie: Jedna z najpopularniejszych wiosennych roślin do ogródka skalnego. Może być też sadzona w szczelinach murków skalnych, nadaje się również na brzegi rabat bylinowych. dobrze komponuje się żagwinem i szafirkami, które kwitną w tym samym czasie i dobrze komponują się z żółtym kolorem.
Ciekawostki: Smagliczka skalna rośnie dziko w rejonie Morza Śródziemnego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz