niedziela, 8 maja 2011

Irys Bucharski

Irys Bucharski – Kosaciec - Iris bucharica
-37-
Opis: Ciekawa nowość! Bylina podobna do niskich odmian irysa bródkowego, ale tworząca niskie rozłożyste kępy dzięki rozłogom! Kwiaty radosne: żółto-białe, pojawią się w kwietniu. Liście niewielkie, szersze i inaczej ułożone na pędzie niż u irysa bródkowego.
Uprawa: Szybko się rozrasta, pięknie i obficie kwitnie, a jednocześnie nie wymaga wiele: tylko słoneczne miejsce i dość żyzne podłoże.
Źródło:http://www.barwyogrodu.pl/index.php?cat_id=147&page=0&view=3&sort=prod
Zastosowanie: Ma przeciętne wymagania glebowe, pięknie wygląda w pojemnikach, ale można sadzić go na rabatkach, nawet na skalniakach.

Mój irys jest po przejściach. Potraktował go okrutnie śnieg i mróz.





Inne irysy już na stałe wpisały się w widok mojego ogrodu:

Opis: Irys jest jednym z najpopularniejszych kwiatów hodowanych w Polsce. W warunkach naturalnych kosaćce rosną na terenie północnych obszarów umiarkowanych. Są bylinami, których odmian jest niezliczona ilość, dlatego ceni się ją tak bardzo. Powstały w wyniku pomieszania osobników różnych gatunków. Liczba kolorów oraz kształtów tego kwiatu jest olbrzymia. Kwiaty najczęściej są zbudowane z sześciu płatków, które zaginają się w połowie do góry, a w połowie są spuszczone do dołu. Mówi się, że mają bródkę. Na jednym pędzie znajduje się kilka pąków. Oprócz wyglądu różnią się, także warunkami uprawy. Ich wysokość jest bardzo zróżnicowana i wynosi od 20 do 130cm. Ich liście są bardzo dekoracyjne oraz utrzymują się bardzo długo, dlatego dekorują ogród przez cały rok. Kwiaty irys mają wiele pięknych i intensywnych kolorów. Najczęściej są dwubarwne i bardzo czyste.
Uprawa:Irysy potrzebują stanowiska słonecznego, ale rosną dobrze w lekkim cieniu. Temperatura powinna tam być dość wysoka. Gleba nie może być bardzo wilgotna, ale powinna być żyzna. Najlepsza jest pulchna ziemia, która jest ani za sucha ani za wilgotna. Nie przeszkadza im kwaśny odczyn jej kwaśny odczyn. Na twardej i ciężkiej glebie może być narażona na choroby. Nie dobrze znoszą obecność roślin wypijających wodę w otoczeniu np. niektóre odmiany drzew lub krzewów. Rozmnażamy je poprzez podział kłączy. Po kilku latach od posadzenia, należy wykopać karpę i podzielić ją na mniejsze oraz oczyścić. Po takim zabiegu rosną znacznie lepiej oraz kwitną obficiej. Cały zabieg najlepiej jest wykonać w lipcu lub sierpniu, kilka tygodni po przekwitnięciu. Można to zrobić wiosną, ale najlepsze efekty osiąga się po zniknięciu pąków. Irysy są roślinami szybko rosnącymi i długo utrzymującymi się. Najszybszy wzrost osiąga dwa lata po posadzeniu. Podlewamy je niezbyt obficie. Nawozimy w przypadku słabego wzrostu rośliny.
Zastosowanie: Stosuję się na rabatach oraz na klomby. Świetnie pasuję na kwiat cięty. Można go długo trzymać w wazonach. Trzeba, wtedy ściąć irysa tuż przed rozkwitem pąków. W trakcie jego transportu trzeba uważać na kosaćce, gdyż źle go znoszą i mogą więdnąć szybciej. Wazon najlepiej, gdy jest jednobarwny. Bardzo często sadzi się je w grupach po kilkanaście sztuk. Pięknie komponuje się zastaw kilkunastu gatunków o różnych kolorach i rozmiarach.
Kwitnienie: Odmiany wczesne kwitną na początku maja, natomiast późniejsze pod koniec czerwca.
Zimowanie: Irysy zostawiamy na zimę w ziemi. Mniej odporne odmiany, należy przykryć w trakcie większych mrozów. Przykrywać można liśćmi, słomą lub otuliną.
Uwagi: Nie jest odporny na ataki ślimaków, głównie pomrowiki. Na jednym miejscu rośnie do 4 lat.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz